Drodzy Czytelnicy!
Jesienne wydanie „Nowoczesnego Technika Dentystycznego” jest wydaniem, które tworzymy już w „odmrożonej” rzeczywistości. Tuż przed oddaniem bieżącego wydania do druku odbyło się wiele wydarzeń, w których udział brali technicy dentystyczni, a także nasza redakcja. Wśród wielu szkoleń i warsztatów odbył się kolejny Zjazd Techników Dentystycznych w Strykowie, który został zorganizowany przez Andrzeja Polaka i przyciągnął wiele naszych koleżanek i kolegów do wspólnej nauki i interakcji. Przełomem w spotkaniach branżowych było także odmrożenie imprez targowych. W połowie września odbyły się targi VDE by CEDE w innowacyjnej, wirtualnej formule. Do 25 października można skorzystać z zamieszczonych na platformie vcede.pl webinarów i ofert wystawców. Z kolei na początku października odbyły się pierwsze w tym roku targi „na żywo”, była to 3. edycja Warsaw Dental Medica Show. Nasza redakcja była obecna na tym wydarzeniu i choć wszyscy chodziliśmy w maseczkach i przyłbicach, a restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa nakazywały zachowanie dystansu, to możliwość spotkania i rozmowy po tylu miesiącach izolacji została przyjęta z dużym entuzjazmem. Serdecznie zapraszam Państwa do lektury relacji wydarzeń branżowych w dziale „Z kraju i ze świata”.
Oddaję w Państwa ręce jesienny numer naszego dwumiesięcznika i zachęcam do lektury wielu ciekawych prac, opisujących m.in. postępowanie przy wykonawstwie koron tymczasowych, porównanie systemów ceramicznych czy opracowanie poświęcone tematowi, który od dawna nie był poruszany na naszych łamach – epitezom.
Życzę owocnej lektury,
Leczek Klimek
redaktor naczelny
Autor artykułu już jakiś czas temu zdecydował się na używanie materiałów ceramicznych IPS Style, stosując technikę warstwową. Zanim rozpoczął pracę z systemem ceramicznym IPS Style, dokładnie przetestował materiał i porównał go z produktem stosowanym wcześniej.
Niniejsza praca stanowi część drugą projektu przedstawiającego metody wykonania uzupełnień tymczasowych w postaci koron tymczasowych w odcinku przednim. W artykule ujęto wytyczne dotyczące dostępności wybranych technik przy użyciu tworzywa akrylowego termoutwardzalnego, etapy procedur laboratoryjnych przy wykonawstwie metod konwencjonalnych oraz zastosowania technologii CAD/CAM.
Niniejszy artykuł przeglądowy opisuje cechy poszczególnych materiałów stosowanych do rejestracji okluzji.
W artykule opisano przyczyny braku zębów, wskazania i przeciwwskazania ich stosowania oraz budowę mostów adhezyjnych. Ponadto przedstawiono charakterystykę materiałów oraz postępowanie kliniczne.
W pracy przedstawiono przypadek kliniczny pacjenta, który zgłosił się do stomatologa z powodu odłamania z zęba 24 pełnej korony metalowo-ceramicznej na lanym wkładzie koronowo-korzeniowym o zmniejszonej długości.
Opis postępowania w przypadku wymiany uzupełnienia protetycznego osadzonego na implantach bez wiedzy o użytym systemie implantologicznym.
W artykule przedstawiono mechanizm działania, budowę oraz zastosowanie najczęściej wykonywanych szyn okluzyjnych i deprogramatorów przednich.
Celem artykułu jest przedstawienie czytelnikowi informacji związanych z wykonywaniem epitez oraz materiałów używanych do ich wytwarzania. W części teoretycznej starałem się znaleźć ciekawe artykuły opisujące wykonawstwo wraz z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Zawsze aktualne wiadomości: specjalistyczne artykuły, branżowe nowości i atrakcyjne promocje.
Na Twoją skrzynkę e-mail został wysłana wiadomość
potwierdzajaca zapis do newslettera.